• شماره های تماس : 02166751412و 09352541705 و 02166715040

پخ چیست؟

  • 25 دی, 1400 ساعت 21:36
  • 14 بازدید

پخ زن در صنعت کاربرد‌های زیادی دارد. از انواع پخ برای صاف کردن لبه‌های تیز و ناصاف لوله‌ها و چوب‌ها استفاده می‌شود. ورق‌هایی که عرض زیادی دارند در زمان برش دچار ناهمواری و تیزی می‌شوند. اگر بخواهیم در جوشکاری یا سایر موارد از آن استفاده کنیم باید زاویه به آن بدهیم. این کار با دستگاه پخ زن انجام می‌شود.

 

شیوه کار پخ زن

شیوه کار انواع پخ زن

این دستگاه بدون هیچ تکان و ارتعاشی شروع به کار می‌کند. به همین دلیل به آسانی لبه‌های تیز را هر زاویه‌ای بخواهید شیب‌دار می‌کند.

برای آشنایی با پرکاربردترین ابزار آلات در صنعت کلیک کنید.

شکل زاویه در انواع پخ زن

قبل از خرید پخ زن باید با انواع این دستگاه آشنا باشید تا بتوانید نوع مورد نظر خود را خریداری کنید. این دستگاه با توجه به شکل زاویه‌ای که به لوله‌ها می‌دهد متفاوت است. در ادامه انواع مختلف این دستگاه را با هم بررسی می‌کنیم.

دستگاه نیم لاله‌ای به شکل  J

شیب جناقی وی شکل یا هفت V

جناقی با لبه‌های گرد

شیب نیم جناقی

نیم جناقی با لبه‌های گرد

دستگاه برای لبه‌های اریب

زاویه یو شکل U

 

انواع مختلف پخ زن

این دستگاه به 3 حالت دستی، اتوماتیک و پنوماتیک در بازار موجود است. هر کدام از این انواع خود به دو صورت ثابت و قابل حمل تقسیم می‌شوند.

پخ زن دستی

یکی از رایج‌ترین ابزار‌های پخ زنی، نوع دستی آن است. در این دستگاه، نیروی دست اپراتور با کمک دستگاه عمل پخ زنی را انجام می‌دهد. این دستگاه طول عمر بالایی داشته و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

از دستگاه دستی برای مواردی که ضخامت زیادی ندارند بیشتر استفاده می‌شود. ضخامت بین 5 تا 12 میلیمتر را می‌توانید با نیروی دست اپراتور زاویه‌دار کنید.

پخ زن اتوماتیک

این دستگاه کمی کار را آسان‌تر کرده است. دستگاه به صورت اتوماتیک عمل پخ زدن را انجام می‌دهد. در این حالت دیگر نیاز به نیروی دست اپراتور نداریم. پخ زن اتوماتیک ثابت قطر بیشتری نسبت به پخ زن اتوماتیک قابل حمل را پخ زنی می‌کند. از این دستگاه برای لوله‌هایی که ضخامت زیاد دارند و نیروی دست اپراتور دیگر نمی‌تواند آن را خم و گرد کند استفاده می‌شود.

پخ زن پنوماتیک

این دستگاه با کمک پمپ باد کار می‌کند. می‌توانید در مکان‌هایی که دسترسی به برق ندارید و یا گاز زیادی در محیط وجود دارد از پخ زن پنوماتیک استفاده کنید.

جهت آشنایی با پرکاربردترین ابزارآلات در منزل کلیک کنید.

 

پخ زن ورق و لوله

انواع ثابت و قابل حمل این دستگاه چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر کار تعمیرات را به صورت سیار انجام می‌دهید تنها انتخاب شما پخ زن قابل حمل است. زیرا قیمت پخ زن قابل حمل کمتر بوده و وزن سبکتری نیز دارند. می‌توانید دستگاه را سر پروژه‌های خود برده و از آن استفاده کنید.

در نوع ثابت به دلیل وزن بالا تنها در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید. این دستگاه جا به جا نمی‌شود و در انتهای خط تولید قرار می‌گیرد.

کاربردهای دستگاه پخ زن

با خرید پخ زن می‌توانید زوایای 10 تا 80 درجه را گرد کنید و به آنها شیب دهید. اگر در این دستگاه از کاربید تنگستن استفاده شود، توانایی گرد کردن سر لوله‌های آلومینیومی باضخامت 1سانتی متر و صفحات فولادی با ضخامت 1.5 سانتی متر را دارد. همچنین اگر سوراخی در فلزات ایجاد شده است می‌توانید با این دستگاه سوراخ را ترمیم کنید.

از پخ زن در جوشکاری چه استفاده ای می‌شود؟

زمانی که می‌خواهید قطعه‌ای را جوش بدهید باید سر آن صاف باشد و آثاری از برآمدگی و یا ناصافی روی آن نباشد. برای این کار باید سر لوله‌ها پخ زنی شود. با این کار جوشکاری تمیز و اصولی خواهید داشت.

از پخ زن در کجا استفاده می‌شود؟

از این دستگاه در صنایع مختلفی مانند چوب‌بری، شیشه‌کاری، جوشکاری و سایر صنایع استفاده می‌شود.

در صنعت لوله‌سازی و لوله‌کشی این دستگاه کاربرد زیادی دارد. زیرا باید دو سر لوله قبل از جوشکاری صاف و بدون ناهمواری شود.

در ورق کاری‌های فلز نیز به این دستگاه نیاز پیدا می‌کنید. زیرا باید لبه‌های ورق‌ها گرد شوند و از حالت تیزی در بیایند.

اگر به سر میلگردها توجه کنید می‌بینید خبری از تیزی و ناصافی روی آنها نیست. این لبه‌های گرد را به وسیله این دستگاه آماده می‌کنند.

زمانی که شیشه و سنگ را می‌برید لبه‌های تیزی به وجود می‌آیند. برای از بین بردن این قیمت‌ها باید از این دستگاه استفاده کنید.

در صنعت چوب‌بری نیز برای گرد کردن لبه‌های تیز چوب‌ها از دستگاه پخ زنی استفاده می‌شود. برای خرید پخ زن می‌توانید قیمت پخ زن را از ما بپرسید.

چه عواملی در پخ زدن اهمیت دارند؟

برای خرید پخ زن در ابتدا باید دو عامل عرض و زاویه پخ زنی را مورد بررسی قرار دهید. به طول شیبی که روی لوله و سایر سطوح مانند چوب و شیشه ایجاد می‌کنیم عرض پخ گفته می‌شود.

همچنین زاویه‌ای که بر روی عرض زده می‌شود زاویه پخ نام دارد. این زاویه بین 10 تا 80 درجه می‌تواند باشد. برای هر زاویه‌ای باید قطعه‌ای بر روی دستگاه نصب کنید و با توجه به آن شیب مورد نظر را ایجاد کنید. به این قطعات کارتریج گفته می‌شود. هر چه جنس کارتریج‌ها بهتر باشد کار تمیز‌تر در می‌آید. همچنین طول عمر دستگاه بیشتر می‌شود.

برای داشتن زاویه 30 درجه باید پیچ دستگاه را روی زاویه 60 درجه تنظیم کنید. پس به این نکته توجه بیشتری داشته باشید.

 

کاربرد دستگاه پخ زن

چه عواملی بر قیمت پخ زن تاثیر می‌گذارند؟

دستگاه پخ زنی می‌تواند با عرض‌ها و شیب‌های مختلفی عمل پخ زدن را انجام دهد. هر چه بیشتر دستگاه، زوایای بیشتری را پخ زنی کند قیمت دستگاه نیز افزایش می‌یابد. اگر امروز دستگاه‌هایی که زوایای بیشتری را پخ زنی می‌کنند خریداری کنید در آینده نیاز به خرید مجدد دستگاه برای سایر زوایا ندارید. پس این دستگاه‌ها قیمت‌های به صرفه‌تری نسبت به دستگاه‌ها با زوایای کمتر دارند.

همچنین اگر موتور به کار رفته در دستگاه قوی‌تر باشد باید مبلغ بیشتری بپردازید. این دستگاه‌ها طول عمر و کارایی بالاتری دارند.

جمع بندی

در این مقاله با دستگاه پخ زن و انواع آن آشنا شدیم. همچنین می‌دانیم در چه صنایع و مواردی از این دستگاه استفاده می‌شود. در زمان خرید پخ زن علاوه بر قیمت پخ زن باید به جنس لوله‌ها، تعداد پخ لازم در روز و نوع آن دقت کنید. قبل از خرید با مشاوران حرفه‌ای ما تماس بگیرید. مشاوران ما بهترین انتخاب و با کیفیت‌ترین دستگاه را به شما پیشنهاد می‌دهند. منتظر شما در ایران کالا هستیم.

مطالب مشابه